Simklubben Poseidon logo

Det är aldrig för sent att lära sig simhopp. De här grupperna är för dig som vill träna simhopp i vuxen ålder, (+18). 

 

Förkunskapskrav för att kunna anmäla sig till vuxengrupp är att man behärskar att simma på djupt vatten (25 meter).

 

Träningen varierar beroende på vad man önskar med sin simhoppning.

 

Vi erbjuder två träningar i veckan på nybörjare/fortsättare-nivå och två träningar i veckan på avancerad nivå. 

 

Varje träningsdag är en egen grupp som du anmäler dig till. Du väljer själv hur många och dagar i veckan du vill träna genom att anmäla dig till motsvarande grupper. 

 

Du betalar för varje grupp du anmäler dig till.

 

Om du stöter på problem med att anmäla dig till flera grupper ska du skicka ett mejl till kansliet@skposeidon.se och ange vilka grupper du vill anmäla dig till så hjälper vi dig vidare. 

Vuxengrupp nybörjare

Vuxengrupp nybörjare/fortsättare är för dig över 18 år som inte har simhoppat tidigare.  

Det är aldrig för sent att börja simhoppa. Vi tränar på olika grundläggande hopp och simhoppsövningar. Inga förkunskaper krävs mer än simkunnighet enlig ovan. Simhoppspassen bedrivs på Högevall och är 1 timme och 30 minuter långa; 30 minuter består av uppvärmning på land och 1 timme består av simhoppsträning i vattnet. Du behöver kunna simma minst 25 meter för att kunna hoppa i våra simhoppsgrupper.

 

Klicka här för anmälan.

Klicka här för att se schema över dagar och tider.

Vuxengrupp fortsättare

Vuxengrupp fortsättare är för dig över 18 år som har tränat simhopp minst en termin. Vi tränar på olika grundläggande hopp och simhoppsövningar och utmanar oss vidare. Förkunskapskrav är simkunnighet enlig ovan samt att du har tränat simhopp tidigare. Simhoppspassen bedrivs på Högevall och är 1 timme och 30 minuter långa; 30 minuter består av uppvärmning på land och 1 timme består av simhoppsträning i vattnet.

 

Klicka här för anmälan.

Klicka här för att se schema över dagar och tider.

Vuxengrupp avancerad

Vuxengrupp avancerad är för dig som har simhoppat i vuxengrupp nybörjare/fortsättare eller tränat simhopp tidigare.

Simhoppspassen är  ca 1 timme och 45 minuter långa. Träningen bedrivs både på land vid bassängen och i vatten. 

 

Klicka här för anmälan.

Klicka här för att se schema över dagar och tider.

Våra sponsorer